Pražské Jezulátko - Gratiosus Jesulus Pragensis

MADE IN CZECH REPUBLIC

Šatečky na Pražské Jezulátko velké - růžové

140-p1a6497.jpg
Výrobce: Sdružení JA
Kód výrobce: SVER
Záruka: 24 měsíců

Dostupnost: Skladem
Doporučená cena: 6 240,00 Kč
Naše cena: 5 390,00 Kč
Jsem robot: Napište číslo sedmdesát dva:
Koupit: ks

Šatečky na Pražské Jezulátko velké - růžové, nabízíme dalších osm druhů šatů různých barev a dekorů.

Šaty pro Pražské Jezulátko jsou ve všech směrech nejvěrnější kopií slavného voskového originálu, známého po celém světě. Zvláště v zemích se silnou katolickou tradicí. Technologie výroby a jejich dekorování pod dohledem autorů, zajišťuje vysokou kvalitu a co nejpřesnější podobnost s originálem. Pražské Jezulátko je dodáváno v různých velikostech s variantami dekorovaných šatů, které rovněž napodobují originální ošacení Pražského Jezulátka. Šaty pro Pražské Jezulátko od sdružení JA jsou kompletně české výroby a je zhotoveno z českých kvalitních materiálů.

(soška na fotografii není součásti zboží)

Barvy oděvů
 
Jezulátko je převlékáno do oděvů barvy daného liturgického období, které se řídí podle církevního kalendáře. Obecně se používají čtyři základní barvy:
 
bílá – barva slavnostní, čistoty a svatosti – pro slavnosti, dobu velikonoční a vánoční
červená – barva krve a ohně, královská – pro Svatý týden, Svatodušní svátky a svátky sv. Kříže
fialová – barva vážná symbolizující pokání – pro dobu postní a adventní
zelená – barva života a naděje – pro mezidobí (nejčastější barva)
 
O slavnosti korunovace bývá Ježíšek obvykle v královských šatech s hermelínovým pláštíkem. Při zvláštních příležitostech se užívají i další barvy:
 
růžová – barva tlumené radosti – může být použita pro 3. neděli adventní a 4. neděli postní
zlatá – barva slavnostní – může nahradit jiné barvy
modrá – bývá někdy používána jako barva slavnostní zvláště pro mariánské svátky
 
 
Smysl odívání sošky
 
Starobylý zvyk oblékání milostné sošky Ježíška má za cíl přiblížit věřícímu člověku Ježíše jako skutečného člověka. Pomáhá nám zakusit Ježíšovu blízkost a vyjádřit naši lásku a úctu. Nejedná se o modloslužbu, vždyť neživá soška slouží pouze jako připomínka a prostředek k duchovnímu setkání s živým Kristem.
 
Samotná soška představuje Ježíše jako skutečné malé dítě oblečené do prosté košilky. Tato soška, vznešená ve své prostotě, je oblékána do bílé alby a královských šatů, aby se vyjádřila myšlenka společná všem křesťanům, že toto dítě je králem z Davidova rodu, ba co více – že Ježíš je Boží Syn a Bůh sám, Král králů a Pán pánů.
 
Pražské Jezulátko bylo oblékáno odedávna a lidé ho znají především v jeho královském oděvu. Většina jeho šatů jsou dary z vděčnosti. Šatníček čítá zhruba stovku oblečků, z nichž některé nejsou kompletní nebo použitelné. Část oblečků je možno shlédnout ve volně přístupném muzeu. Úkol převlékat Ježíška je svěřen sestrám karmelitkám Dítěte Ježíše, které pomáhají bratřím bosým karmelitánům starat se o toto poutní místo.
Galerie:
140-p1a6497.jpg
141-p1a6498.jpg
2011 © regrafika ▪ Studio DAMI